Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

 

Vücuttaki kılın bulunduğu yerden doku dışına alınıp başka bir vücut alanına yerleştirilmesi işlemine saç ekimi denir.Saç ekimi bir tür organ naklidir.Kişinin kendi dokusu nakledilir( ototransplantasyon ).

Son zamanlarda kaş,kirpik,sakal, bıyık ve kol kılı ( jilet izlerini yok etme amaçlı) gibi ekimlerde yapıldığından “saç ekimi” tanımlaması yetersiz kalmaktadır. Doğru tanımlama “KIL KÖKÜ NAKLİ” şeklinde olmalıdır.Saçsızlık yada herhangi bir yerde kılsızlık hayati önem arz etmediğinden sadece kişinin kendinden nakil yapılmaktadır.

Bir başka şahıstan kıl kökünün nakli yapılabilir ancak nakil sonrası kullanılması gereken ilaçların ağır yan etkileri sebebiyle sadece ototransplantasyon şeklinde olmaktadır.

Saç ekimi doğru adıyla kıl kökü nakli:Türkiye’de 2 çeşit saç ekimi yapılmaktadır en yaygın olan yöntem küçük farklarla ondan fazla ismi olan şerit yöntemi ve birkaç saç ekimi merkezinde yapılabilen FUE(özgün olarak kıl kökünün alınması) tekniğidir.

İki kulak arasından 1-2 cm x15-20 cm lik şerit şeklinde cilt parçası çıkarılır.Çıkarılan bu parça 1-7(1-2 kök dense de) kıl kökü içeren küçük parçalara ayrılır. Hazırlanan bu parçalar(graft)1-3 mm lik jilet veya benzeri bir alet yardımıyla kelleşmiş alanda açılan deliklere yerleştirilir.

FUE(FOLLİKULER UNİTE EXTRAKSİYONU)

0.6-07 mm lik (bu rakamların çok önemi var şöyle ki;vücudun herhangi bir yerindeki yaralanma 1 mm nin altındaysa iz bırakmaz) ince boru şeklinde aletlerle 1 veya 2 li kıl kökleri alınır yine aynı kalınlıkta sivri aletlerle cilt kesilmeden 1 veya 2 li ekilir.Kıl kökleri tek tek alındığı için istenilen yerden alınabilir genellikle ense kullanılsa da vücudun kıl olan her yerinden alınabilir.

Alınacak kıl kökü sayısı kişinin vücudundaki kıl sayısı ile sınırlıdır yani diğer bir deyimle yüzlerle sınırla kök alınıp dar bir alana ekim yapılacağı gibi on binlerce kıl kökü alınıp çok geniş açıklıklara istenilen sıklıkta ekim yapılabilir

5 SORU CEVAPLANDI!

OP.DR. FATiH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR !

SIZDE SORUNUZU BiZE iLETiN HEMEN CEVAPLAYALIM!

 1. Sali ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  Fue yöntemiyle saç ekiminin kalıcılığı ve başarı oranı nedir.Kaç sesanta saç ekim yapılıyor benim saçım ince telli önden arkaya doru ful acık sadece ensede saç var bu kısım yeterli olurmu acaba.Fiyatda söylerseniz iyi olur.

 2. Rabia ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  merhaba ben sac ektirmek istiyorum ama lokal analize altinda mi oluyor sadece tum bayiltmiyomusunuz?
  Ben cok korkuyorum tum bayiltmanizi istiyorum eger oluyosa yaptirmak cok isitiyorum lutfen bi cevap yazin geri

 3. veysel ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  2 seans saç ekimi yaptırdım baş kısmı yan ve arka kısımlarda ekilacek saçım kalmadı.. ektirdiğim saçların dışındaki saçlar tekrar döküldüğü için seyrelme çoğaldı bu aylarda saç ektirmeyi düşünüyorum vücudumun sırt omuz ve göğüs kısmında aşırı kalın kıllar var bu kıllardan başarılı ekim yapabilecekmisiniz?

 4. 2 defa saç ektirdim.OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  2 defa saç ektirdim. yüzde sekseni çıkmadı. ensede saç kalmadı nasıl sç ektirebilirim vücut kıllarından yapılırmı hocam. vücut kıllarından ekilenler sağlıklımı hocam

 5. Can ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  Merhaba sayin Dr Fatih Dagdelen,
  ben bundan yaklasik 10yil önce sac ektirmistim.. ve tam istedigim gibi yapamadilar.. ve iki kulak arasinda da cok büyük bosluklar oldu. acaba bu bosluklari gögüs saclariyla kapatilabilirmi?? ve sonucu nasil olur?
  saygilarla

OP.DR. FATiH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR !

SIZDE SORUNUZU BiZE iLETiN HEMEN CEVAPLAYALIM!