Saçın Yapısı

Saçın Yapısı

 

İnsanlari birbirinden ayırdeden çok çesitli karakteristik özellikler vardir. Saç bu karakteristik özellikler içinde en çok çeşitlilik gösteren yapılardan bir tanesidir. Rengi, şekli, uzunluğu kişiden kişiye farklıdır.

Tüm bu doğal çeşitliliğinin dışında insanlar, kendi zevk ve beğenileri doğrultusunda saçlarının görüntüsünü deşiştirerek dış görüntülerini tamamlayan bir parçası haline getirirler.

Saçın bireyler için ne kadar önemli olduşu yüz yıllardan beri değişen saç şekillerinde de anlaşılmaktadır. Genellikle saç ve gençlik bir arada düşünülen kavramlardır. Buna karşılık erkeklerdeki saç dökülmesi ise daha çok bir olgunluk, bilgelik belirtisi olarak algılanmıştır. Buna göre herkes saç dökülmesinin önemini kendisi için karar vermelidir.

Saç Nelerden yapılmıştır Saç bir çeşit keratin içerir ve üç farklı tabakadan oluşur: kütikül, korteks ve medulla. Kütikül dış tabakadaki koruyucu bölümdür ve birbirinin üzerini örten kiremite benzer hücrelerin oluşturduşu bir çok tabakadan oluşur. Saçın büıük bir bölümünü korteks oluşturur.

Saçın Rengini ve yapısını Neler Etkiler:

Saçın farklı renk ve tonları melanin pigmentasyonunun bir sonucudur. Saçtaki melanin esas olarak saçın etrafındaki melanositler tarafından üretilir. Saç, yaşla birlikte grileşir. Ancak gerçek gri saçlar ileri yaşlara kadar ender görülür; sıklıkla gri saçlar adı verilen saç, beyaz ve pigmentli saçın bir karışımıdır.

Grileşmenin erken aşamalarında ani bir pigmentasyon kaybı oluştuğu düşünülmektedir. Farklı ırklara mensup insanların saçlarının kesitsel görünümünde de farklılıklar olabilir. Beyaz ırktan insanların saç kesiti ovaldir ve saçları kıvırcıklaşma eşilimi gösterir. Afrika ve Karayiplerdeki insanların saç kesiti yassıdır ve saç telleri birbirine dolaşıktır; Asyalı ırklarınki ise genellikle yuvarlak ve düzdür.

Saç Döngüsü Saçın yaşam döngüsü 3 fazdan oluşmaktadır: Anajen (aktif büyüme), katejen (geçiş) ve telojen (dinlenme). Anajen faz yaklaşık olarak 1000 gün, katejen faz birkaç hafta ve telojen faz da yaklaşık olarak 100 gün sürer. Herhangi bir zamanda saçların %5-10’u telojen fazdadır.

Kafa derisindeki binlerce farklı saç folikülü herhangi bir zamanda farklı aşamalarda bulunur. Saç her ay ortalama 1 cm kadar olmak üzere 2-6 sene boyunca sürekli büyür ve sonra 2-4 hafta boyunca büyümeyi durdurur. Bu süreden sonra saç dökülür, normalde her gün ortalama 100 saç dökülmektedir. Saç döngüsü çok yavaş bir süre olduşu için herhangi bir tedavinin yararının görülmesi zaman gerektirir.

3 SORU CEVAPLANDI!

OP.DR. FATiH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR !

SIZDE SORUNUZU BiZE iLETiN HEMEN CEVAPLAYALIM!

  1. Krank ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

    Saçımda bulunan beyaz saçlardan nasıl kurtulabilirim.Saç ekimi yapılıyormuş gibi bu beyazlar alınamazmı ?Çok fazla değil ama maliyeti ne olur böyle özel bir durumda işlem yapıyormusunuz.?

  2. Beyaz ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

    Saçımdaki beyazlardan nasıl kurtulabilirim.Herhangi bir ilaç veya mezoterapi ile bu beyazlardan kurtulabilirmiyim.Yaşım 24 buda beni olumsuz yönde etkilemektedir.Yardımlarınızı beklemekteyim.Teşekkürler.

  3. Botan ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

    Saç tellerim çok ince zayıf kullanmadığım şampuan kalmadı tedavisi varmıdır ne tür bir tedavi veya şampuan önerirsiniz ?Hastaneye gelmeden cevap vermeniz mümkünmü ?

OP.DR. FATiH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR !

SIZDE SORUNUZU BiZE iLETiN HEMEN CEVAPLAYALIM!