Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular!


Saç Ekimi hakkında Merak Edilenler

1-Saçlar ne kadar sürede uzamaya başlıyor?

Canlı saç kökü naklinde Saçlarınız ekim sonrası ?dökülmeden? sonra her ay uzar. Asıl uzama süresi 6. aydan 12. aya kadardır.

2-Saçların uzunluğu ne kadar olmalı?

Ekim öncesi saçlarınız bir numaraya kısaltılır.

3-Saçların 1 numaraya vurulması Şartmı?

Ense bölgesinden alınan dokular 0.7mm ? 0.8mm olduğundan dolayı Saçların bir numaraya kısaltılması gerekmektedir.

4-Kök alınan bölgelerde tekrar Saç uzarmı?

Kök alınan bölgede saç çıkmaz, o yüzden ense kısmının verimliliği saç ekiminde çok önemli bir yer alır. Doku alınan bölgeleri olan saçlar kapatır, iz kalmaz.

5-Ne kadar doğal bir görünüm alıyor?

Fue yöntemiyle yapılan işlemler sonucunda saçınız tamamıyla doğal bir görünüm alır. Alınan kökler kişinen kendine ait olması bu doğallığı sağlar. Saç rengi sizin saçınızın rengi ve karakterindedir. Hiç bir yabancı madde, reaksiyon veya yan etkileri yoktur.

6-Ameliyatlarınızı nerde yapıyorsunuz?

Ameliyatlarımızı dora hospital saç ekimi bölümünde yapıyoruz. Hastenelerimizde STERİL ŞARTLARDA Saç ekimine özel donanımlı, saç ekim operasyonu odaları mevcuttur.

7-Saçlarım uzarmı/uzatabilirmiyim?

Ekim yapılan saçlarınız olağan saçlarınız gibi uzar. Uzayan saçlarınıza boya yaptırabilirsiniz. Berberiniz diğer saçlarınızdan farklı bir uygulama yapmayacak. Özel bir bakım gerektirmez, istediğiniz şampuanı kullanabilirsiniz.

8-Ameliyat kaç saat sürüyor?

Ameliyatlar 6 – 8 saat arası ekilen greft sayısına göre değişmektedir.

9-Ortalama ücret ne kadar?

Fiyat bilgileri saç açıklığına göre değimektedir. Verilen Fiyatlarımıza Transferler, üç gece konaklama/misafirhane, hastane, ilaçlar, saç şampuanınız ve losyon dahildir.

10-Kaç mm ye kadar iniyorsunuz?

Estetik ve doğal sonuç için çok miktarda, tek saç kökü ekimi yapmamız gerekmektedir. Fue iğnelerimizi kullanarak cilt altından tek bir köke zarar vermeden saç dokularını çıkarabiliyoruz. İğneli fue tekniğinin farkı, hızlı çıkarmanın yanında dokusuz ve ince olması (0.8 mm), iyileşmeyi hızlandırmasıdır.

11-Ne gibi durumlarda saç ekimi yapılamaz?

Ense bölgesi ve aynı zamanda vücut kılları uygun olmadığı zaman saç ekimi uygun olmamaktadır. Hastalığı (Kalp, yüksek tansiyon) veya alerjisi olan hastalar bunları belirtmek durumundadır. Ön muayene yapıldıktan sonra detaylar konuşulup karar verilir.

12-İz kalır mı ve yaralar ne kadar zamanda iyileşir ?

Fue yöntemiyle yapılan saç ekimleri iz bırakmamaktadır.

13-Kaç yaşından önce yaptırılamaz?

18 yaşından itibaren herkese saç ekimi yapılabilir.

14-Ekim sonrası neler yasakdır?

4-6 hafta saçlı derinizi güçlü güneş ışınları ve sürekli travma oluşturacak olaylardan kaçınınız. Saç spreyi ve jöle 15 gün asla kullanmayınız. Ekim sonrası ilk günlerde Ağır işler, stres, cinsel ilişki, spor ve alkol yasaktır.

15-Kullanmam gereken ilaçlar ve fiyatları nedir?

saç bakım köpüğü ve bakım losyonu Saç analizi ve ekiminden sonra vaka’ ya göre reçete yazılmaktadır.

16-Saçlar nasıl yönlendiriliyor, hangi yöne uzuyor, ?Çim adam? oluyormu?

Fue tekniği ile 30 – 35 derece açı ile saçlarınız sağa, sola, öne ve arkaya doğru ekilir ve o şekilde uzar.

17-Mevcut saçlar dökülüyormu?

Kıl köklerinin alındığı alanda kanlanma artacağından geride kalan saçlarınız daha canlı olacak ve aynı zamanda ekim sırasında mevcut saçların bakımı yapılacak saç kökü beslenmesi sağlanacaktır, böylece dökülme engellenmiş olup yapılan bakımla birlikte canlanacak ve güçlenecektir.

18-Ekilen saçların hepsi cıkıyormu?

Ekilen saçlar garantilidir. Aynı zamanda bakımda yapıldığı için kendi saçlarınızda artış olur.

19-Ekilen saçlar zamanla dökülürmü?

Ense üzerinden alınan saç kökleri dökülmez. O bölgedeki köklerin genetik yapısı, biyolojisi ömür boyu canlı kalmaya hiç dökülmemeye göre hücre çalışmasını gerçekleştirir. Nakil ettiğimiz yerde de aynı hücre yapısını korur ve ekim yapılan saçlar dökülmez.

20-Kökleri nerden alıyorsunuz, ensenin haricinde farklı bölgelerden alınabiliyormu?

Saç ekiminde önemli olan; sık, sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandıracak saç köklerini enseden veya vucüdun herhangi bir yerinden alarak saçsız bölgelere ekmektir.

21-Farklı bölgelerden alınan kökler doğal görünüm kazanıyormu?

Farklı bölgelerden alınan kökler boşluk olan yerleri doldurmak için tercih edilmemektedir. Saçsızlık tedavisinde daha sık saçları olmasını isteyen kişilere ense bölgesi yeterince saç alımına uygun değilse vücut kılları tercih edilebilir. vücut kılları baş derisinde vücuttan daha fazla uzayabilir fakat Her zaman tercih edilen bir yöntem olmamakla alternatif olarak kullanılabilir(sıklaştırma)

22-Ağrı sızı oluyormu?

Fue sonrası saç ekiminde ilk gece dahil ağrı olmaz.herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Ekim yapılan gün istediğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz.Ensenizde gerginlik olmayacak.Ensenizde uyuşukluk olmayacak.herhangi bir sinir kesilmediği için ve damarlar kesilmediğinden kalıcı bir iz ve uyuşukluk hissizlik olmayacak.

23-Greft nedir?

1 Greft kaç tel anlamına gelir?

Greft enseden alınan doku parçasıdır. Bir graft (kök) 2-3 saç teli arasında değişebilir.

24-Bir seasta en fazla kaç grefts ekilebilir?

Bir seansta 1500 ? 3000 grafts ekimi yapılabilir.


Saç Ekimi Soru Cevap


Fue Saç Ekimi Operasyonu

 Herkes Saç Ektirebilir mi?

Başının arka ve yan taraflarında, ensesinde, sırt ve göğüslerinde verici olaraksaç ve kıl bulunan herkes saç ektirebilir. Saç ekiminde cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kadın – erkek herkes saç ektirebilir.

Saç ekiminden sonra ekilen saçlar dökülür mü?

Saç ekiminde genelde genetik olarak dökülmeye dayanıklı olan başın iki yanından ve ense bölgesinden alınan saçlar kullanılır. Dolayısıyla ekilen saçlar dökülmeye dayanıklı olur ve dökülmezler.

Saç ekimi sırasında ve sonrasında acı ve ağrı hisseder miyim?

Saç ekimi lokal (bölgesel) anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında saç ekilen bölge uyuşturulur ancak hastaların bilinci açık olur. Hastalar acı hissetmezler, ameliyat sırasında gazete okuyabilir, tv seyredebilirler.

Ekilen saçlar uzar mı?

Ekilen açlar yine kendi vücudunuzdan alınan doğal kıllar olduğundan uzarlar.

Saç ekimi işleminden ne kadar zaman sonra sağlıklı saçlara kavuşacağım?

Saç ekimi FUT yöntemi ile yapıldıysa ortalama 3 ayda, FUE yöntemiyle yapıldıysa ortalama 5 ilâ 8 ay süre zarfında sağlıklı ve doğal bir görünüme kavuşursunuz.

Saç ekimi ameliyatı işimi ve sosyal hayatımı engeller mi?

Hayır, saç ekimi ciddi ama basit bir ameliyattır. Saç ekimi yaptırdığınız gün işinize dönebilirsiniz ancak ağır ve tozlu işlerde çalışıyorsanız birkaç gün istirahat etmeniz önerilir. Ayrıca saç ekimi sonrası kafanızda hafif şişlikler oluşabilir, görüntü olarak rahatsız olmazsanız işinize dönebilirsiniz.

Saç ekimi ameliyatını nerde ve kime yaptırmalıyım?

Saç ekimi cerrahi bir operasyondur ve saç ekimini işinde tecrube sahibi plastik cerrahlar yapmalıdır. Saç ekimi bir ekip işidir ve ameliyathane ortamında yapılması gerekir. Bunların aksi kanunen suçtur ve sağlığınız için risklidir.

 Saç ekimi kaç saat süren bir ameliyattır?

Saç ekilecek olan bölgenin açıklığına göre saç ekimi operasyonu oralama 6-8 saat kadar sürer.

 Saç ekimi sonrasında saç bakımı yapmak gerekir mi?

Saç ekimi sonrası saçlı derideki kabuklar dökülene kadar saçlarınızı çok dikkatli bir şekilde yıkamanız gereklidir. Eğer doktorunuzun tavsiye ettiği bir şampuan, losyon vs. varsa saçlarınızı onunla çok hafif masajlar yaparak yıkamalısınız.

Saç ekiminin yan etkisi var mı?

Saç ekiminden sonra çok nadir de olsa kanama, enfeksiyon, şişlik, kist oluşumu, yara izi, saç büyümemesi gibi yan etkiler olabilir. Ancak günümüzdeki modern teknolojiler ile bu yan etkiler her geçen gün azaltılmakta ve daha sağlıklı saç nakilleri yapılmaktadır.